KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15264126

nr 1526 4126

Alvar Outakka

(1897-1951), Finland

Oljemålning, Samebarn. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 58x47 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

Alvar Outakka (ursprungligen Alvar Lind), finländsk målare född 1897, död 1951.

Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

måndag 6 mars 2023
kl 20:35:59

Alvar Outakka

Läs mer om Alvar Outakka